петък, 30 ноември 2012 г.

Най-големият страх за жените по Коледа


67 процента от дамите мразят гледката на закръглените им от ядене и пиене коремчета след Коледа

Новини
Двете трети от жените се ужасяват от Коледа, защото се притесняват от ефекта на празничните блюда върху фигурите им.
Това пише в. "Дейли мейл", позовавайки се на резултатите от проучване, направено във Великобритания от клиника за пластична хирургия.
Данните от анкетата показват, че 67 процента от дамите мразят гледката на закръглените им от ядене и пиене коремчета след Коледа.
Поналялите се бедра и ханшове всяват ужас съответно сред 47 и 42 процента от представителките на нежния пол.
"Коледа е време за почивка и приятно прекарване в компанията на близките и приятелите.
Вместо това дамите броят калориите и се ужасяват от мисълта как празничните почерпки ще се отразят върху фигурите им.
Оказва се, че особено ги изнервя натрупването на мазнинки в коремната област", казва Дебра Робсън-Лорънс, собственичка на клиниката.

Долу коледния стрес!


Затова изданията са пълни със съвети кога и какво да се свърши, за да се избегне стреса преди и по време на празника, пише "Дойче веле"

Новини
За известните с дългосрочното си планиране германци Коледата, е особено голямо изпитание.
Подготовката трябва да започне най-късно месец преди Коледа - това е фазата, в която се планира украсата на къщата и се набелязват подаръците и менюто. Сред полезните съвети са и тези: да се запази час при фризьора, да се изпратят колетчетата за отвъдокеанските приятели, да започне трупането на необходимите армагани.
Точни препоръки има и за неделите до Коледа, наричани в Германия "адвенти" - в първия, три седмици преди празника, вече трябва да има пълна яснота за подаръците, като тези, които ще се получават по интернет, трябва да бъдат поръчани.
Две седмици преди празника е време за купуване на коледното дръвче и поставянето му навън. Желателно е и да се направи проверка на наличните украшения, свещи и гирлянди - дали нещо не липсва?
16 декември е крайният срок да се купят консервите и дълбоко замразените храни за празничната софра, а пресните продукти да се поръчат - съответно при хлебаря и месаря. А вече на самата Коледа не бива да се забравя да се вземе поръчаното, да се сложи масата, подаръците да се оставят под елхата, а и да остане малко време за отдих.
Непразничното в празника

"Ако сте като повечето хора, то Коледа за вас е източник на страх и дори ужас. Доколкото си спомняте, празникът винаги е приключвал с разочарование, караници и огорчение. И макар винаги да сте полагали максимални усилия да угодите на всички и да създадете хармонично настроение, така и не сте успявали да избегнете мърморенията и споровете сред роднините".
Проблемът с избягването на стреса по Коледа е и любима тема на психолозите, загрижени да освободят своята публика от излишното напрежение. Експертката по темата Дорис Волф описва лаконично ситуацията така:
Най-вероятното обяснение за недоброто настроение по Коледа е, че за хората празничните дни са свързани с много стрес - мъжете изпадат в такъв, защото трябва да купуват подаръци, а жените стават жертви на натиска по организацията и планирането на празника.
Проблем произтича и от това, че
към Коледа по правило се отправят романтични очаквания,
за което, ако не се случи, стоварваме вината върху близките. Думата си казва и умората от предколедната суматоха - тя ни прави твърде чувствителни спрямо всяка критика.
Поканването на роднините по задължение е още един фактор, усложняващ обстановката. Не можем да ги търпим, но трябва да ги поканим - свекървата само изнервя с критиките си, зетят пуши, макар домакините да са непушачи, а снахата не спира да се хвали с гениалността на децата си.
Домакините пък се чувстват откъснати от обичайното си ежедневие и в течение на вечерта им се налага да се конфронтират с цялото семейство. Същевременно, в стремежа да се предложи най-доброто на роднините, се игнорират техните собствени предпочитания, а настояванията "Нека ти сипя още малко" не допринасят непременно за комфорта около трапезата.
Допълнителното развързване на езиците покрай количеството алкохол пък още повече увеличава склонността към препирни.
Доброто настроение все пак е възможно
Ако искате да избегнете излишните ядове е най-добре да обсъдите с роднините предварително кой как си представя празника. А и да разпределите отговорностите - за украсата на елхата, за пуйката и за десерта.
Същевременно не се притеснявайте да нарушите традициите - ако няма кой да ви помогне, спокойно можете да подготвите и студен бюфет за празника. От друга страна - няма нужда всички роднини да бъдат поканени в един и същи ден - ако има такива, които не се понасят, по-добре е те да бъдат разпределени във времето.
Коледа в никакъв случай не бива да се използва като повод за подхващане на сериозни дискусии с близките. А ако все пак се стигне дотам - бъдете толерантни, оставете другите да изложат гледната си точка. Ваше право е да не я възприемете. "Така ли? Е, моето мнение е друго!"
Сред идеите за приятно прекарване на времето е и тази - на гостите да бъдат предложени по-разнообразни развлечения: игри, разходки, прочитане на нещо забавно. Безделното седене край масата само подхранва недоволството, казват експертите.

четвъртък, 29 ноември 2012 г.

Сняг затрупа Москва

Сняг затрупа Москва
Сняг затрупа руската столица. По сведения на московската община това е най-силният снеговалеж в Москва през ноември за последните 50 години, посочва Асошиейтед прес.

Големи са затрудненията за шофьорите в града. За денонощие комуналните служби в Москва са събрали от улиците на мегаполиса над 23 500 кубически метра сняг, който е извозен до пунктовете за стопяване.

Кметът на Москва Сергей Собянин благодари на тези, които са оставили колите си, откликнали са на призива на градските власти и днес използват метрото.

Снеговалежът в московския район продължава и според синоптиците лошото време ще се запази почти до края на днешния ден. На места валежът ще бъде по-силен и снежната покривка ще бъде с по-голяма дебелина, а съпровождащият силен вятър ще предизвиква вихрушки. Ще има и поледици, сочат прогнозите.

По данни от летищните власти в Москва въпреки силния снеговалеж засега днес няма нарушения в разписанието на самолетните полети на всички столични летища, след като през нощта е имало няколко отлагания и отклонявания на полети, посочва ИТАР-ТАСС.

Служители на московските железници са разчистили през изминалата нощ над 1300 кубически метра сняг от релсите, съобщи ИТАР-ТАСС.

По думите на говорителя на столичната ж.п. мрежа Владимир Мяхков в работата е била използвана снегопочистваща и пневматична техника и не е имало прекъсвания в движението на влаковете.
 Сняг затрупа Москва

Сняг затрупа Москва

Коледна баница


Продукти:
За тестото:
2 кг брашно
1-2 яйца
1 суп. лъж. сол
2 суп. лъж. олио
3-4 чаени чаши топличка вода за топене на корите – гореща вода
1 суп. лъж. сол
1-2 суп. лъж. краве масло или свинска мас – разтопени
За плънката:
250 г сирене
2 яйца
за подмазване на баницата – повече от 1/2 чаена чаша мазнина
Приготвяне:
От изброените продукти месим тесто и от него оформяме малки топчета (излизат около 24). Поръсваме ги обилно с брашно и ги оставяме завити в кърпа да “починат”.
При точене на всяка кора вземаме шепичка брашно, с която посипваме топчето, разточваме лист, режем го на две и го прегъваме на триъгълник. Печем триъгълниците върху печката от двете страни. В друга тава слагаме гореща вода със сол и разтопената мас (масло). Тавата, в която ще редим баницата намазваме обилно с мазнина. Разбиваме яйцата за плънката и прибавяме към тях натрошеното сирене. Опечените триъгълни кори топим в горещата маслена смес, разтваряме на две и редим в тавата. На два пъти слагаме и от плънката. Когато редим втората част, ръсим и от стопената мазнина. Започваме печенето на баницата. То става върху печка, като средата не се пече, а само краищата, отстрани. От време навреме повдигаме баницата, за да проследим печенето и сипваме с лъжица по малко разтопена мазнина на дъното на тавата.
Когато баницата е опечена отдолу, с помощта на друга тава (като я изсипваме върху нея, но за целта тя също трябва да е подмазана), обръщаме от другата страна и продължаваме печенето по същия начин.

Традицията на Бъдни вечер – 24 декември

Традицията на Бъдни вечер – 24 декември

Наричат я още Суха КоледаМалка КоледаКадена вечер,Божич.
На този ден свършват четиридесетдневните Коледни пости, които са започнали на 15 ноември на Коледни заговезни.
Според народното вярване божата майка се замъчила на Игнажден и на Малка Коледа родила млада бога, но за това съобщила на другия ден. Първескиня, млада булка, която ражда за пръв път, като роди не съобщава новината на този ден, а на следващия – тогава се викат гости.
На Бъдни вечер важна роля играят бъднякът, трапезата, каденето и обредните хлябове. Бъднякът е специално избрано тригодишно право дърво. В гората го отсичал момък, носел го вкъщи и го палели в огъня. Според народното суеверие бъднякът поддържа през цялата година огъня в огнището. Обредните хлябове са три вида.
Първите са хлябове посветени на Коледа. Вторият вид хлябове са посветени на селските занаяти – земеделие, скотовъдство, на къщата и покъщнината. Третият хляб е приготвен за коледарите, които ще дойдат да коледуват. Всички видове хлябове се месят придружени с ритуали и песни. Според песните брашното се сее през три сита, възпети като копринени.
Кади се като се използва палешника, а водата, с която се замесва брашното се донася с бял котел от мома или млада булка оженена през есента преди Бъдни вечер, която още не е раждала.
Трапезата на Бъдни вечер трябва да бъде изобилна, а храните на нея – нечетен брой и постни. По традиция се приготвя варено жито, варен фасул, сарми с ориз или булгур, ошав. Слага се също така чесън, орехи, мед, кромид лук, запазени от лятото пресни плодове, вино, ракия – всичко, което е произведено през годината в суров или обработен вид. На трапезата се поставя също така сурово жито и колакът от Игнажден.
Вечерята на Бъдни вечер винаги е в семеен кръг и трябва непременно да бъде кадена. Най-възрастният мъж или жена прекадява с тамян най-напред масата, след това всички останали стаи и помещения в дома, накрая двора и обора. Според народното схващане с каденето се прогонват злите и нечисти сили. Вечерята на Бъдни вечер започва рано, за да узреят рано житата.
По време на яденето хората не трябва да стават, за да лежат квачките върху яйцата и да измътят пиленца. Само стопанинът има право да става, но трябва да върви приведен, за да се превиват житата от зърно. Остатъкът от хляба се слага на полицата, за да израстнат високо житата през лятото. След вечеря децата се търкалят върху сламата на една страна, за да се превият така и житните стъбла.
От трапезата на Бъдни вечер се запазват орехите, суровото жито и недогорялата свещ за следващите кадени вечери. Самата трапеза според вида на храните има поминален характер. При сядането около нея някъде се оставя празно място – за мъртвите /починал близък или роднина/. През нощта софрата не се прибира, защото хората вярват, че починалият ще дойде на вечеря.
Посред нощ на Бъдни вечер тръгват коледарчетата. Те ходят по къщите на роднини, съседи и цялото село. Те са момчета от осем до дванадесет годишна възраст. Това ходене се нарича "коледуване". Всяко коледарче носи дрянова пръчка. Коледарчетата са предвестници на коледарниците.

Баклава – класическа


Продукти:

500 г тънки точени кори
400-500 г смлени орехи
250 г захар
1 пакетче ванилия
1 пакетче канела
олио за напръскване на корите и за намазняване на тавата
За сиропа:
400 г захар
120 мл вода
1 пакетче ванилия
1 лимон
Приготвяне:
Намазнете форма за сладкиши и поставете в нея 2-3 точени кори, напръскайте ги с олио. Смесете орехите, канелата и ванилия. Разстелете малко от сместа върху корите, след това сложете още 2-3 кори, напръскани с олио, а после поръсете с орехи. Продължете, докато свършат корите и орехите и завършете с кора. Преди печенето нарежете баклавата в тавата на квадратчета.
Печете в предварително силно загрята (до 200°) фурна до силно зарозовяло.
Междувременно пригответе сироп, като залеете захарта с вода. Добавете ванилия и нарязан на кръгчета лимон. Оставете да ври на слаб огън за около 20 минути, докато сиропът почти се сгъсти.
Залейте опечената баклава с горещия сироп, сложете я отново в топлата фурна и я оставете за още 15-20 минути, за да поеме сиропа. Когато е готова, я преместете в чиния и я оставете да престои 1-2 дена, докато напълно изсъхне.

Греяна ракия

Греяна ракия
Продукти:
200 мл гроздова ракия
1-2 ч. л. мед
1/4 ябълка, нарязана на кубчета (може и портокал, или друг пресен плод) 
Приготвяне:
На слаб огън в джезве се загрява медът до втечняването му. Налива се ракията на тънка струйка, разбърква се добре. Когато почне да завира се маха от котлона, прибавят се парченцата ябълка и съдът се похлупва с капак за 1-2 минути. Греяната ракия се сервира преди да е изстинала.
Наздраве!
Автор: Александра Константинова
Снимка: Reuters

Греяно вино

Греяно вино
Продукти:
1/2 л червено вино
1/2 л вода
1 пакетче черен чай
1 пръчка канела
1 щипка захар
1 лимон
1 портокал
малко карамфил 
Приготвяне:
Портокалът и лимонът се обелват като се отстранява и тънката бяла ципа т. к. тя е горчива. Завираме 1/2 л. вода и в нея пускаме пакетчето черен чай. Вземаме 1 стерилна марля от аптеката и в нея слагаме натрошената канелена пръчка, карамфила и 2-3 ивички кора от лимона и портокала. Завързваме марлята. Сипваме виното в една тенджера и пускаме завързаната марля. Затопляме до 90 градуса, но внимаваме да не заври. По желание разреждаме с малко от черния чай. Подправяме със захар или мед и оставяме да престои около 20 минути. Сервираме топло.

Пълнени чушки с боб и ориз


Продукти:
15 сушени червени чушки,
300 г боб,
200 г ориз,
3 глави лук,
3/4 ч.ч. (150 мл) олио,
1 с.л. доматено пюре,
1 ч.л. червен пипер,
чубрица,
джоджен,
сол,
сок и листа от кисело зеле
Бобът се залива с вряща вода и се захлупва. След 15 минути се прецежда и се запича във фурна. Счуква се на ситно. В половин чаша олио се запържва нарязаният на ситно лук. Прибавя се добре измитият ориз, задушава се леко. Прибавя се счуканият боб, посолява се и ври с 1 чаша топла вода. Когато водата изври, сместа се сваля от огъня, прибавят се подправките – размитото с малко студена вода доматено пюре, чубрица и джоджен. Разбърква се и се пълнят чушките, предварително изчистени (и накиснати, ако са сухи). Редят се в тенджера, чието дъно е покрито със зелеви листа. Върху всеки ред чушки също се редят листа. Ястието се залива със сок от зеле и вода, притиска се с чиния и се вари отначало на умерен, а после на тих огън. Когато е готово се залива със запръжка от останалото олио и червения пипер.

Яхния от стар фасул


Продукти:
2 чаени чаши фасул,
1/2 чаена чаша олио,
3-4 глави лук,
2-3 домата,
1 чаена лъжичка червен пипер,
магданоз,
джоджен,
сол
и по желание 5-6 лютиви чушлета.

Приготвяне: Фасулът се почиства, измива и се залива със студена вода. Вари се на умерен огън. Лукът, нарязан на ситно, се задушава в мазнината до омекване, прибавят се червеният пипер и доматите. Задушават се леко. Свареният фасул се прецежда. Разпределя се в пръстени гюведжета. Отгоре се разпределя запръжката. Върху нея се поставя по едно лютиво чушле и по едно резенче домат. Посолява се, поръсва се с магданоз и джоджен и се сипва по 2-3 супени лъжици от водата, в която е врял фасулът. Гюведжетата се запичат на фурна. Поднасят се топли.

Тиквеник


Продукти:
200 г брашно,
100 г вода,
100 г олио,
500 г тиква,
100 г орехи,
150 г захар,
лъжичка канела.

Приготвяне: От брашното и водата се прави тесто, от което се точат 5 кори. Тиквата се сварява, обелва й се кората, наръсва се със захар, счукани орехи и канела и след като изстине, се слага по корите (без най-горната). Тиквеникът може да се направи и с плънка от сурова настъргана тиква, смесена със захар, канела и орехи. Опечен, тиквеникът се поръсва с пудра захар.

Постни пълнени чушки за коледната трапеза


Продукти:
6-7 чушки за пълнене (замразени или сушени)
500 г ориз
1 кафена чаша доматено пюре
1 глава кромид
червен пипер, черен пипер, кимион, джоджен и сол на вкус
Приготвяне:
Оризът се изпържва с кромида. После се слага червеният пипер и доматеното пюре. Накрая се слагат подправките.
Чушките се пълнят без да се тъпчат, защото оризът в последствие ще набъбне. Може да се варят или да се изпекат във фурна.

Пита “Коледна звезда”

Пита “Коледна звезда”
Продукти:
2 яйца (отделя се малко жълтък за намазване)
1/2 кофичка кисело мляко
20 г мая размита в чаша хладка вода
по лъжичка сол и захар
3с. л. мазнина
брашно колкото поеме
Приготвяне:
Замесеното тесто се оставя 2-3 часа на топло да втаса. Отделя се малко от него за украса, голямата част се поставя в намазана с олио тава и се оставя отново да втаса, след което се маже с оставения жълтък разреден с водичка.
Заделеното за украса тесто се разточва, поръсва се с брашно и се реже на малки квадрати, всеки квадрат се реже по диагонал на 4 триъгълника, от които се оформят листенцата на цветята.
Пече се в предварително загрята умерена фурна.
Когато е готова, с четчица се намазват цветчетата с мазнина, в която има червен пипер.
Същото тесто ползвам за пици.

Зрял фасул с цели главички лук

Зрял фасул с цели главички лук
Продукти:
червен зрял фасул – 350 г
70 мл олио
10 главички кромид лук
1 морков
2 пиперки
1/4 глава целина
1 с. л. сух джоджен
1 ч. л. червен пипер
сол, чер пипер
магданоз
Приготвяне:
Изчистеният и измит фасул се кисне в студена вода 5-6 часа. Слага се да заври за 10 мин. и водата се отцежда. Отново се измива фасула, залива се със студена вода и се вари до полуготовност. В друг съд се сипва олиото и леко се запържват нарязаните моркови, целина и пиперките за около 5 мин. Сипва се от водата в която е врял фасулът, прибавят се целите главички лук, солта, черният пипер и джоджена. Когато лукът поомекне се прибавя фасулът и се вари до готовност. Накрая се поръсва с нарязания магданоз.

Запечен зрял фасул

Необходими продукти

  • 300 г зрял фасул
  • 5-6 стръка пресен лук
  • 10 с.л. олио
  • 2 с.л. ориз
  • 1 с.л. червен пипер
  • 1 връзка магданоз
  • 3-4 бр. домати
  • 1 връзка джоджен
  • люти чушки по желание
  • сол
  • 1 бр. чушка по желание

Начин на приготвяне

Сварете фасула, като внимавате зърната да се запазят цели. Задушете ситно нарязания лук в олиото и малко вода, в която е врял фасулът. Като остане на мазнина, прибавете ориза, разбъркайте го няколко пъти, дръпнете от огъня, сложете червения пипер, разбъркайте отново и прибавете фасула и 2 чаши от водата, в която е варен. Изсипете в тавичка, прибавете половината от нарязаните магданоз и джоджен, нарязаната чушка, покрийте с кръгове обелени домати, поръсете с останалите магданоз и джоджен, боднете няколко люти чушчици. Запечете във фурната, докато ориза стане готов.

Коледна питка

Коледна питка
Продукти:
2 яйца
4 суп. лъж. кисело мляко
2 суп. лъж. захар
2 суп. лъж. сол
половин пакетче мая
250 мл лимонада
брашно, колкото поеме
Приготвяне:
Всичко това се омесва и се оставя да втаса. Тестото се разточва на правоъгълник. Намазва се със маргарин и се навива на руло. Реже се на парчета като трапец, като ги нареждаме в кръгла тава с тясната страна навътре. Двата края ги правим на топка и я слагаме в средата на тавата. Така наредената питка оставяме да втаса 45 мин., след което я намазваме добре с жълтък и поръсваме с маково семе. Печем в умерена фурна!
Приятен апетит!

Варено жито - ашуре


Продукти:
500 г жито,
200 г захар,
50 г орехови ядки
50 г сини сливи сушени
50 г сушени кайсии
1 суп. лъж. канела

Приготвяне: Изчистеното и добре измито жито се залива с вода и се вари на тих огън докато омекне. Може предварително да се остави една нощ само във вода, за да набъбне добре. След сваряването се изцежда от водата, в която се е варило, оставя се да изстине и се смесва добре със счуканите орехови ядки, нарязаните на парченца сушени плодове, канелата и захарта.

Късметите в питката или баницата

Бъдни вечер – цялото семейство се е събрало. Обстановката е празнична. Началото на вечерта се поставя с разчупване на питата с късметите (или в някои семейства – баницата) и всеки нетърпеливо търси своя късмет, за да знае какво го очаква през годината. По традиция първото парче се отделя за дома, второто – за Богородица, следва раздаване на парчетата като се почне от най-възрастните до най-младите и децата. Питката се чупи от стопанката, тази, която я е месила.
Най-желан късмет разбира се е парата. Но освен нея късметите в питката трябва да са толкова, колкото хората на трапезата и парчетата за дома и Богородица. Ето какво повеляват старите рецепти и днешните виждания.
По стара българска традиция в питата се слагат:
– сребърна пара,
– бяло копче за овцете,
– житен клас за орача,
– бяло сгънато листче за учение,
– дрянови пъпки за здраве.
Днес модерните домакини надписват листчета с пожелания и късмети и ги увиват в станиол, като ги съобразяват с присъстващите:
  • Голяма пара
  • малка пара
  • "нова кола"
  • "нова работа"
  • "повишение"
  • "ново гадже"
  • "булка"
  • "люлка"
  • "учение"
  • дрян за здраве
Ето и още по-модерен вариант на късметчета:
  • През новата година от късмет да не се отървеш, защото е казано – “Роди ме, майко, с късмет, па ме хвърли на смет!”
  • През новата година от здраве да не се отървеш, защото “Здравето е най-голямото богатство!”
  • През новата година от пари да не се отървеш, защото “Онова, което не се купува с пари, се купува с още повече пари!”
  • През новата година от любов да не се отървеш, защото е казано: “Прави любов, а не – война!”
  • През новата година да намериш много нови приятели, защото е казано: “Приятел в нужда се познава!”
  • През новата година от смях да не се отървеш, защото е казано: “Смехът е най-доброто лекарство!”
  • През новата година от работа да не се отървеш, защото е казано: “Залудо работи – залудо не стой!”
  • През новата година да ти върви в учението, защото е казано: “Знанието е прозорец към света!”

Сарми с лозови листа (за Бъдни вечер)


Продукти:
250 г лозови листа
450 г кромид лук
250 г ориз
25 г стафиди
200 г олио
1 с. л. сушен магданоз
1 с. л. чубрица
сол и пипер
Начин на приготвяне:
Попарете лозовите листа с гореща вода. Нарежете лука на ситно и го запържете в мазнина. Добавете ориза и една чаша вода и го задушете докато омекне. Когато сместа изстине, прибавете останалите продукти. На всяко лозово листо се поставя по една чаена лъжичка от плънката и се оформят малки сарми. Те се нареждат една до друга в тенджера, затискат се отгоре с чиния, заливат се с топла вода и се варят на тих огън. Поднасят се студени.

Тиквеник (за Бъдни вечер)

Продукти: 

500 г готови кори за баница (фини) 
1 кг настъргана тиква
150 мл олио или масло
200 г смлени орехови ядки 
1 пакетче канела
1 ч. ч. захар
пудра захар за поръсване

Начин на приготвяне:
  1. В половината олио задушаваме тиквата заедно с орехите и канелата.
  2. Върху всяка кора поръсваме препържено олио, слагаме от плънката, поръсваме със захар и навиваме на руло.
  3. Нареждаме рулата в намазана с олио тавичка.
  4. Опичаме тиквеника в умерена фурна и след като изстине, го поръсваме с пудра захар.

Питка с късмет

Питка с късмет
Продукти:
1 кг брашно
2 яйца
1/2 л прясно мляко
1/2 кубче мая
щипка сол
щипка захар
сусам
паричка за късмет
Приготвяне:
Маята се разтваря в млякото, прибавят се белтъците, солта и захарта и се омесва меко тесто.
Втасва, след което се слага паричката за късмет, пече се, украсява се по желание, накрая се поръсва със сусам.
Добър апетит и дано да улучите късмета!

Зелеви сарми постни


375728_christmas_tableНеобходими продукти:

листа от кисела зелка
2 чаени чаши ориз
2 глави лук
70мл олио
черен пипер
джоджен
сол

Начин на приготвяне:

1. Нарежете на ситно лука и объркайте всички продукти, без зелевите лиса.
2. Във всяко зелево листо слагайте по 1 чаена лъжичка от сместа и загънете сармичките.
3. При тази големина се получават около 20-30броя сърмички.
4. Наредете ги в тенджера, в която сте разстлали предварително няколко зелеви листа.
5. Заливате с 2 чаени чаши вода, затискате с обърната чиния.
6. Оставяте ги да врат на умерен огън.

Содена Питка


Продукти:
1 кг брашно
1 равна супена лъжица сода бикарбонат
2 суп. лъжици оцет
1 суп. лъж. сол
1 кофичка и половина кисело мляко
Приготвяне:
Брашното се изсипва в тава и се прави кладенче. В него се изсипва содата бикарбонат, оцетът, и веднага се покрива с брашно. Прибавя се солта, киселото мляко и се размесва добре. Поставя се в тава за печене, оформя се и се набожда с вилица.
Преди да се сложи във фурната се измива с вода, за да има гладка коричка.
Пече се в умерена фурна.

Жито варено за Бъдни Вечер



Продукти
250 г жито (грухана пшеница) 
вода 
5-6 суп лъж мед или около 100 г пудра захар 
100 г орехови ядки 
опция: стафиди около 50 грама, кората на 1 лимон, канела
Приготвяне:
Житото се измива и залива с вода. Оставя се да престои една нощ или се вари на слаб огън около два часа (докато се свари). След сваряването се оцежда от водата, поставя се в дълбока купа и се добавят мед или пудра захар, смлените на ситно орехи, лимоновата кора настъргана на ситно, по желание канелата или стафидите.

Ошав


Ошав – компотът от сушени плодове, който традиционно поднасяме на Бъдни вечер. Но християнската традиция не е единствената причина да консумираме ошав, защото това е изключително полезно блюдо с много добри хранителни и диетични качества.

ошав - полезното блюдо за бъдни вечер

Ошав е компот от сушени плодове, който традиционно поднасяме на празничната трапеза на Бъдни вечер. Обикновено се приготвя от сушени ябълки, круши и сини сливи, но може да се добавят сушени кайсии и всякакви други сушени плодове. За да е по-полезен и диетичен, е препоръчително да го подслаждате с кафява захар или мед, вместо с бяла захар.

ошав - полезното блюдо за бъдни вечерНародната традиция повелява ошавът да се приготвя 2-3 дни преди Бъдни вечер, а в някои краища на България дори още по-рано – на Игнажден (20 декември) и да се съхранява на студено.Разбира се, в днешно време по-често се приготвя на самия ден, с останалите ястия на трапезата. Според друг обичай стопанинът на дома обикаля с ошава овощните градини, за да им покаже, че и те са почетени на празничната трапеза.

Освен, че е традиционно блюдо на Бъдни вечер, ошавът притежава много добри хранителни, здравословни и диетични качества. Ошавът има умерено съдържание на въглехидрати, предимно на прости захари.
Има среден гликемичен индекс, заради голямото си съдържание на вода и нисък индекс на гликемично зареждане. Почти не съдържа мазнини и протеини. Подходящ е за включване като междинно хранене в диети по всяко време на годината.

Полезните свойства на ошава се дължат на сушените плодове, от които се приготвя. Те подобряват работата на стомашно-чревния тракт, засищат, стимулират храносмилането и изгарянето на мазнини.
  • Сушените ябълки са богати на витамини от групата В, С и Е, минералите желязо, магнезий и фосфор, пектин и фибри.Сушените круши са богати на витамини от групата В и С, минералите желязо, калций, цинк, магнезий и фосфор, и фибри. ошав - полезното блюдо за бъдни вечерСушените ябълки и круши активизират мозъчната активност, предпазват от сърдечносъдови и простудни заболявания, укрепват венците и подобряват храносмилането. 
  • Сушените сини сливи са богати на витамини от групата В, А, С и Е, минералите магнезий и фосфор, и фибри.Ускоряват работата на стомашно-чревния тракт, премахват стреса и тревожността.
  • Сушените кайсии са богати на витамини от групата В, А, С и Е, минералите фосфор, магнезий, желязо, калций и цинк, и фибри.Стимулират имунната система, предпазва от ракови заболявания, тонизират и подобряват храносмилането. 
Как да си приготвим полезен ошав?
Необходими продукти: 3 чаени чаши сушени плодове (ябълки, круши, сини сливи, кайсии), 3 кафени чаши кафява захар или 3 с.л. мед

Начин на приготвяне: Накиснете добре измитите сушени плодове в студена вода и ги оставете да престоят няколко часа. Сварете ги в същата вода, докато омекнат. Подсладете с кафява захар или мед, по ваше желание. 

Питка с паричка

В последните години много мои познати ми споделят, че баницата с късмети, която е характерна за първите часове на Нова година, я правят на Коледа. Сигурно, защото само тогава всички успяват да се съберат заедно на масата. Вярно е, че традициите не са това, което бяха и че светът е хубав, защото е шарен, но аз все още смятам, че има някаква магия в това да продължим обичаите на нашите баби. Да прескочим чисто религията, да вникнем в историята и смисъла на техните надежди, вярвания и разговори с природата, скрити именно в насъщния. По традиция именно питка с паричка приготвяли те (ако не ти се чете, скролни по-долу за рецептата) 

С желанието за повече радостни дни, измолени чрез обредния хляб, с времето на някои места в България, освен паричка, започнали да слагат дрянови клонки, различни варива и семки - символизиращи здраве и плодородие за нивите. Предполагам, че има вероятност подобни практики да са началото и на баницата с късмети.

Питката за Бъдни вечер разбира се е постна, както всичко друго на трапезата. В народните разбирания тя е безкръвна жертва и умилостивява по-висшите от човека сили. Питката нашите баби приготвяли от нов квас, облечени в новите или поне чисти дрехи. 

По традиция питката се замесва сутринта преди Бъдни вечер. Някога с нов квас и с мълчана вода - младите моми, носели водата с менци от чешмата, като през цялото време по пътя за дома непродумвали и дума. И ако през останалото време на година се ползвало каквото брашно има, за питката за Бъдни вечер се използвало най-хубавото, най-бялото.

По форма питката, наричана още боговица или бъдняк е кръгла- символизираща безконечността, цикличността в живота, нея се влага и монета - символ на благополучие.Украсява се с форми от тесто изобразяващи кръстове, узрели класове, рало, орач, животни или плодове - символи за благополучие и плодородие. 

По традиция питката за Коледа се разчупва от най-възрастния човек в къщата. Смята се, че той играе ролята на своеобразен мост към предците ни. На други места в България пък питката се захваща от стопанина и стопанката, вдига се над главите и се изрича "Еййй толкова да е високо житото" и се разчупва. Останалите в семейството отговаряли "Амин! Дай Боже". На трапезата питката се слага още топла, в миналото цялата трапеза за бъдни вечер се подреждала на земята.

Първото парче от питката се отделя за Богородица, второто парче за къщата, а останалата част от питата се раздава на семейството - разчупването и раздаването се прави от дясно наляво - посоката на живота в разбиранията на българина. Разбира се, на който се падне парата е отредено и най-голямото щастие през следващата година.


Рецепта за пита с паричка за Бъдни вечер 
500 гр брашно + за омесване
1/2 кубче прясна мая
250-300 мл вода
2 ч.л сол
1 ч.л захар
2 с.л олио
1 с.л оцет

В чаша слагаме захарта и натрошената мая, добавяме 100 мл леко затоплена вода. Оставяме да шупне 20 минути.
Брашното пресяваме три пъти в дълбок съд, в средата правим кладенче и изсипваме олиото, солта, оцета и останалата вода (също леко топла). Разбъркваме добре и доомесваме добавяйки още брашно. Тестото трябва да се получи леко лепнещо, оформяме го като топка в купата, намазваме го с олио, и покриваме купата с кърпа. така оставяме да втаса около час в топла стая.

След като увеличи обема си омесваме още веднъж тестото, оформяме го под формата на питка, като в средата слагаме увита добре във фолио паричка. Откъсваме и едно парче тесто за фигурките ("изобразяващи кръстове, узрели класове, рало, орач, животни или плодове - символи за благополучие и плодородие" ) и я слагаме в кръгла тавичка, която сме намазнили и набрашнили предварително. Печем в предварително затоплена на 180 градуса фурна, след изпичане я завиваме в кърпа. 

Ако искате да има бляскав вид, можете да я намажете с разтворена във вода захар и да я поръсите със сусам (все пак имайте предвид, че така питката сладни)